Časté dotazy

Mamografické vyšetření je zcela bezpečné. Určitá komprese prsu je k provedení správného vyšetření nutná, ale na stupeň komprese je možné upozornit radiologickou asistentku. Dávky jsou v současnosti tak malé, že mamografické vyšetření můžete podstupovat jednou za rok/za dva roky bez obav.

Pokud je vám více než 45 let a nemáte zvýšené genetické riziko pro vznik rakoviny prsu, pak máte pojišťovnou hrazené mamografické vyšetření jednou za dva roky. Máte-li zájem o vyšetření jednou ročně, pak můžete přijít bez žádanky a vyšetření si sama uhradit dle aktuálního ceníku. Pokud máte potíže, pak je provedení buď ultrazvukového, nebo mamografického vyšetření možné ihned s žádankou po telefonické domluvě na našem pracovišti. Jste-li pacientka se zvýšeným genetickým rizikem, pak je četnost vyšetření stanovena genetickým vyšetřením.

Pokud jste si nahmatala bulku prsu nebo máte s prsy jiné potíže (krvavá sekrece z bradavky, vtažení bradavky, otok prsu, zarudnutí prsu, hmatná bulka v podpaží), pak se obraťte na screeningové centrum, kam pravidelně docházíte. U nás je možné vyšetření při potížích kdykoliv po telefonické domluvě na tel. čísle 588 444 730, 588 444 736 s žádankou od praktického lékaře, gynekologa nebo lékaře mamologické poradny.

Pokud je vám 40 – 45 let, můžete příjít na preventivní mamografické vyšetření a sama si toto vyšetření uhradit dle aktuálního ceníku, některé pojišťovny toto vyšetření proplácí zpětně (informujte se prosím předem ve vaší pojišťovně). Pokud je vám méně než 40 let, můžete přijít na preventivní ultrazvukové vyšetření. Ani toto preventivní vyšetření ale pojišťovna nehradí a je nutné ho na místě zaplatit (viz odkaz na ceník výše), některé pojišťovny ho mohou hradit zpětně (opět je lepší zeptat se předem ve vaší pojišťovně).
Pokud máte potíže, pak nejde o preventivní vyšetření, ale o vyšetření diagnostické a toto je pojišťovnou hrazeno vždy. Na našem pracovišti objednáváme pacientky s potížemi k vyšetření ihned (tzn. ještě v den zavolání nebo jak to pacientce vyhovuje).

Pokud se v rodině vyskytla rakovina prsu u ženy mladší 40ti let nebo u dvou a více žen (buď rakovina prsu, nebo rakovina vaječníku), pak je nejlepší obrátit se na lékaře mamologické poradny nebo gynekologa. Je možné se obrátit i přímo na screeningové centrum (u nás na tel. čísle 588 444 730 nebo 588 444 736) a zde vám vždy ochotně poradíme jak postupovat.

Pokud vám byla diagnostikována rakovina prsu a ještě nemáte svého lékaře (onkologa nebo chirurga), pak je možné obrátit se na lékaře, který vám rakovinu diagnostikoval (lékař screeningového centra), ale rovněž se můžete obrátit na lékaře screeningové centra Fakultní nemocnice v Olomouci, kde budete s největší pravděpodobností léčena. Je možná domluva na individuální konzultaci.

Mamografické vyšetření není stoprocentní, metoda má své limitace, spolehlivost této metody se pohybuje kolem 96%. Kromě pravidelné mamografie je nutné pravidelné samovyšetření prsu nebo vyšetření lékařem mamologické porady.

Pokud je nutné doplnit například ultrazvukové vyšetření, protože je vaše žláza velmi hutná, pak je možné, že si vás lékaře pozve na doplňující vyšetření. Tohoto vyšetření není třeba se obávat. Někdy se provádí jen z důvodu horší přehlednosti žlázy na mamografii nebo z důvodu diagnostické nejistoty. Mamografické vyšetření vidí vždy dva lékaři. Pokud se při druhém čtení lékaři zdá, že by se měl doplnit například ultrazvuk, pak je možné, že vás bude vaše screeningové centrum kontaktovat a pozve vás na doplňující vyšetření i s časovým odstupem.

U žen nad 40 let je mamografické vyšetření metodou první volby. Mamografie je velmi spolehlivá a pro screeningové vyšetření se hodí ze všech dostupných metod nejlépe.

Nelze ji nahradit ultrazvukem. Ultrazvukové vyšetření je vyhrazeno pro ženy mladé, u kterých je žláza velmi hutná.